O țintă aeriană detectată joi după-amiază în apropierea frontierei cu Ucraina a pătruns în spațiul aerian al României, în zona localității Chilia Veche din județul Tulcea. Potrivit Ministerului Apărării Naționale, ținta a evoluat pe teritoriul României timp de aproximativ 12 minute, după care s-a îndreptat din nou spre Ucraina. Două aeronave F-18 ale Forțelor Aeriene și Spațiale Spaniole au fost ridicate de la sol pentru monitorizarea situației.
Sistemul de supraveghere radar al Ministerului Apărării Naționale a detectat joi, 13 august, la ora 15:17, o țintă aeriană în proximitatea frontierei fluviale dintre România și Ucraina.
La numai trei minute de la detectare, la ora 15:20, două aeronave F-18 ale Forțelor Aeriene și Spațiale Spaniole, aflate la Baza 57 Aeriană „Mihail Kogălniceanu”, au fost ridicate de la sol pentru monitorizarea situației.
Ținta a intrat aproximativ 3,5 kilometri în spațiul aerian al României
Potrivit actualizării transmise de MApN, ținta aeriană a pătruns în spațiul aerian național la aproximativ 3,5 kilometri sud-est de localitatea Chilia Veche.
Aceasta a evoluat în spațiul aerian al României timp de aproximativ 12 minute, după care a părăsit teritoriul național în direcția Ucrainei.
În paralel cu intervenția militară, Centrul Național Militar de Comandă a notificat Inspectoratul General pentru Situații de Urgență pentru instituirea măsurilor de alertare a populației din nordul județului Tulcea.
La ora 15:25, locuitorii din zona vizată au primit un mesaj RO-Alert.
Alerta aeriană a fost ridicată la ora 16:28, după ce situația nu a mai reprezentat un pericol pentru teritoriul național.
Autoritățile militare continuă monitorizarea permanentă a spațiului aerian, în contextul atacurilor desfășurate în apropierea frontierei României cu Ucraina.



