Aproximativ 600 de tineri din întreaga Eparhie a Hușilor au participat la cea de-a VIII-a ediție a Întâlnirii Tinerilor Ortodocși din Vaslui – ITOV. Prezent la eveniment, președintele Consiliului Județean Vaslui, Ciprian-Ionuț Trifan, le-a transmis tinerilor un mesaj despre răbdare, iubire, prietenie și empatie și despre rolul acestor valori în construirea unei comunități unite.
„Vă îndemn să aveți răbdare. Vă îndemn să prețuiți iubirea și nu ura, prietenia și nu ranchiuna, să fiți empatici și nu individualiști. De ce fac această antiteză? Pentru că, dacă sufletele noastre vor emana căldură, întreaga comunitate va fi ca un cămin primitor”, a transmis Ciprian-Ionuț Trifan.
Mesajul președintelui CJ Vaslui a venit în cadrul unuia dintre cele mai importante evenimente dedicate tinerilor organizate de Episcopia Hușilor.
Aproximativ 600 de tineri, împreună la Vaslui
Cea de-a VIII-a ediție a Întâlnirii Tinerilor Ortodocși din Vaslui a reunit aproximativ 600 de participanți din întreaga Eparhie a Hușilor.
Programul a fost construit în jurul credinței, dialogului și activităților prin care tinerii au avut posibilitatea să se cunoască, să socializeze și să își pună în valoare talentele.
Peste 50 de voluntari s-au implicat în organizarea ediției din acest an și în buna desfășurare a activităților.
Conferința „Cum să devin un erou al credinței”
Unul dintre momentele centrale ale ITOV Vaslui a fost conferința „Cum să devin un erou al credinței”, susținută de părintele Nicolae Dima.
Preot slujitor la Biserica „Sfântul Nicolae – Dintr-o Zi” din București, părintele Nicolae Dima este cunoscut pentru activitatea sa pastorală și pentru întâlnirile și conferințele dedicate în special tinerilor și familiilor.
Participanții au avut parte și de ateliere și activități cultural-artistice, evenimentul oferindu-le un cadru în care să dialogheze și să petreacă timp împreună.
Cei mai buni elevi la Bacalaureat, premiați
Performanța în educație a avut, de asemenea, un loc important în programul întâlnirii.
Cei trei elevi din județul Vaslui care au obținut cele mai mari medii la examenul de Bacalaureat au fost premiați de Episcopia Hușilor.
Momentul a adus în atenție rezultatele tinerilor vasluieni și a oferit un exemplu de recunoaștere a muncii și performanței școlare în fața sutelor de participanți.
Ciprian Trifan: „Întreaga comunitate va fi ca un cămin primitor”
Președintele Consiliului Județean Vaslui și-a concentrat mesajul pe valorile pe care tinerii le pot duce mai departe în comunitățile din care provin.
Răbdarea, iubirea, prietenia și empatia au fost ideile centrale ale mesajului transmis participanților, Ciprian-Ionuț Trifan subliniind că modul în care oamenii se raportează unii la ceilalți poate contribui la construirea unei comunități mai apropiate și mai primitoare.
Întâlnirea Tinerilor Ortodocși din Vaslui este un proiect derulat de Episcopia Hușilor, cu sprijinul Secretariatului de Stat pentru Culte și al Consiliului Județean Vaslui, prin Centrul Cultural Județean Vaslui.
Ediția din acest an s-a încheiat după o zi în care aproximativ 600 de tineri au fost aduși împreună prin credință, dialog, educație și activități dedicate lor.



