Doi tineri sportivi din Bârlad, Darius Negrescu și Sasha Negrescu, vor reprezenta România la Campionatul European de Jiu-Jitsu, competiție care se desfășoară în perioada 17-21 martie 2026 la Heraklion, în Grecia.
Cei doi fac parte din lotul național al României și vor concura într-o competiție de amploare organizată sub egida Federației Internaționale de Ju-Jitsu, eveniment la care sunt așteptați aproximativ 2.000 de sportivi din întreaga Europă.
Elevi în Bârlad și sportivi în lotul național
Darius Negrescu și Sasha Negrescu sunt elevi în unități de învățământ din municipiul Bârlad. Darius este elev la Colegiul Național „Gheorghe Roșca Codreanu”, iar Sasha învață la Școala Gimnazială „Episcop Iacov Antonovici”.
Cei doi frați se pregătesc în cadrul clubului VIP Guard Tecuci, unde se antrenează sub îndrumarea antrenorului Luis Turcu.
Susținere din partea mediului privat
Participarea celor doi sportivi la Campionatul European a fost posibilă și datorită sprijinului financiar primit din partea companiei ORTOPROFIL PROD ROMÂNIA.
Compania, cu sediul la Târgu Mureș, este prezentată drept lider pe piața dispozitivelor medicale din România și are filiale în toate județele țării.
Prezența celor doi tineri sportivi din Bârlad în lotul național al României reprezintă o nouă oportunitate de afirmare la nivel european, într-o competiție care reunește un număr mare de practicanți ai acestei discipline sportive.



