Compartimentul de Urologie al secției de Chirurgie generală din cadrul Spitalului Municipal de Urgență „Elena Beldiman” Bârlad beneficiază, începând de acum, de un echipament laser de ultimă generație, în valoare de 338.000 lei. Aparatul a fost achiziționat datorită implicării Ministerului Sănătății și sprijinului acordat de Consiliul Local Bârlad.
Noul sistem laser permite fragmentarea rapidă a calculilor renali, ureterali sau vezicali în particule extrem de mici, cu o afectare minimă a țesuturilor din jur. De asemenea, tehnologia poate fi folosită pentru îndepărtarea formațiunilor tumorale ureterale și pielocaliceale, oferind pacienților o metodă modernă, sigură și cu caracter minim invaziv.
Cu o putere de 40 W, echipamentul asigură o ablație eficientă și precisă, protejând țesuturile sănătoase și reducând în mod semnificativ durata intervențiilor, ceea ce contribuie la o recuperare mai rapidă a pacienților.
Compartimentul de Urologie și-a dublat recent capacitatea de internare, de la 6 la 12 paturi, pentru a răspunde mai bine solicitărilor tot mai numeroase.
Intervențiile realizate cu ajutorul laserului vor fi efectuate în cadrul spitalului nostru de către domnul dr. Buzamat Bogdan și domnul dr. Agachi Marcel.




