AcasăJustițieOficial: Niciun angajat de pe ambulanță nu își pierde locul de muncă

Oficial: Niciun angajat de pe ambulanță nu își pierde locul de muncă

Data:

Articole naționale

Departamentul pentru Situații de Urgență (DSU) a transmis o dezmințire oficială după ce Blocul Național Sindical (BNS), prin Federația Națională Sindicală „Ambulanța” din România, a criticat proiectul de reorganizare și comasare a serviciilor de ambulanță județene. Sindicaliștii au afirmat că măsura ar aduce „haos” și ar slăbi capacitatea de intervenție, însă DSU respinge aceste acuzații.

Potrivit comunicatului oficial, proiectul are ca obiectiv eficientizarea activității și creșterea capacității de reacție, fără a afecta personalul operativ. „Niciun medic, asistent, ambulanțier sau dispecer nu își pierde locul de muncă. Reforma vizează exclusiv reducerea birocrației și a suprapunerilor manageriale”, precizează DSU.

Reorganizarea presupune comasarea serviciilor județene în structuri teritoriale de 2–3 județe, cu un management unic și un lanț de comandă mai clar. Posturile de conducere ocupate temporar vor fi diminuate, iar unele funcții administrative vor putea fi transformate în posturi operative.

Referitor la acuzațiile privind lipsa investițiilor, DSU subliniază că acestea sunt nefondate. La finalul lui 2024 au fost semnate acorduri pentru achiziția a până la 3.590 de ambulanțe tip B și până la 480 tip C. Primele 470 de ambulanțe tip B4x4 și 121 de ambulanțe tip C au intrat deja în procesul de distribuire, o parte fiind livrate către servicii. Prin PNRR, flota va fi suplimentată cu aproximativ 1.200 de autosanitare.

Noile ambulanțe sunt dotate cu echipamente moderne – dispozitive automate pentru compresii toracice, sisteme de dezinfecție, testare a alcoolemiei și detecție gaze – menite să îmbunătățească siguranța și calitatea intervențiilor.

„Reforma nu slăbește sistemul, ci îl consolidează. Resursele vor fi folosite mai eficient, iar pacienții vor beneficia de servicii mai rapide și mai bine organizate”, transmite DSU, care subliniază că orice măsură va fi adoptată doar în colaborare cu Ministerul Sănătății și după consultări cu structurile vizate.

spot_img
spot_img

Ultimele articole