AcasăAdministrațiePiste de biciclete în Bârlad: investiție de 5,2 milioane lei

Piste de biciclete în Bârlad: investiție de 5,2 milioane lei

Data:

Articole naționale

Municipiul Bârlad se pregătește să intre într-o nouă eră a mobilității urbane. Proiectul ambițios de amenajare a pistelor de biciclete, demarat de administrația locală, continuă într-un ritm susținut, conform declarațiilor recente ale primarului Dumitru Boroș. Investiția, în valoare de 5,2 milioane de lei, presupune realizarea a trei trasee velo care vor conecta zone cheie ale orașului și vor oferi alternative moderne și sustenabile pentru deplasare.

Lucrările avansează în ritm alert

După o primă etapă de intervenții desfășurate în lunile aprilie și mai, în special în zona Prodana și pe Șoseaua Griviței, lucrările se extind în prezent către partea de nord a municipiului.

Tronsonul din Prodana urmează să fie asfaltat în perioada următoare, iar traseul se remarcă printr-o abordare ecologică: în sectoarele care se suprapun cu aria naturală protejată din jurul lacului, pista va fi realizată din lemn, pentru a proteja biodiversitatea locală.

Ne dorim ca această infrastructură velo să nu afecteze echilibrul natural din zona Prodana, ci să-l completeze. Este un angajament față de mediu și față de comunitate”, a precizat primarul Dumitru Boroș.

Trei trasee pentru o rețea urbană coerentă

Planul de dezvoltare include trei trasee distincte, fiecare cu rolul său strategic în cadrul orașului:

  • Traseul 1: pornește de la Liceul „Mihai Eminescu” și urmează străzile Mihai Eminescu, Tecuciului și Palermo, continuând până la Parcul Prodana. Include o buclă în jurul lacului, după care se întoarce la liceu. Pista va fi amenajată în dublu sens, oferind siguranță sporită bicicliștilor.
  • Traseul 2: conectează Bulevardul Republicii (zona blocului IRB) cu noua parcare Park&Ride de lângă Restaurantul Galamar. Acest traseu este gândit pentru a asigura legătura între sudul și nordul orașului și va continua până la Stadionul de Rugby și limita administrativă cu comuna Zorleni.
  • Traseul 3: se întinde pe strada Căpitan Grigore Ignat, de la intersecția cu Republicii până la sediul Poliției Locale, cu întoarcere pe același tronson.

Împreună, cele trei trasee vor acoperi o distanță totală de 7,3 kilometri, devenind una dintre cele mai ample investiții în infrastructura de ciclism din județul Vaslui.

Infrastructură modernă și viziune pe termen lung

Primăria Bârlad susține că noile piste nu sunt doar un proiect punctual, ci parte dintr-o viziune mai amplă privind dezvoltarea durabilă a orașului. „Odată cu finalizarea lucrărilor, estimată pentru primăvara anului viitor, Bârladul va face un pas important spre mobilitatea urbană sustenabilă și spre un stil de viață activ”, a subliniat edilul.

De altfel, traseele velo sunt gândite nu doar pentru naveta zilnică, ci și pentru relaxare, sport și turism local. Zona lacului Prodana, cu pista sa din lemn integrată discret în peisajul natural, va deveni un punct de atracție pentru pasionații de ciclism și plimbări în aer liber.

Sprijin pentru transportul alternativ

Proiectul include și facilități suplimentare, precum puncte de odihnă, panouri informative, rastele pentru biciclete și semnalizare corespunzătoare. Acestea vor contribui la siguranța bicicliștilor și la creșterea atractivității utilizării bicicletei ca mijloc de transport.

Până în primăvara anului viitor, bârlădenii vor putea pedala în siguranță pe o rețea modernă de piste, care promite nu doar confort și conectivitate, ci și respect față de natură. Prin acest proiect, Bârladul devine un exemplu de bună practică în ceea ce privește mobilitatea verde la nivel local.

spot_img
spot_img

Ultimele articole