AcasăExternAdministrația Trump reduce ajutorul alimentar pentru 42 de milioane de americani

Administrația Trump reduce ajutorul alimentar pentru 42 de milioane de americani

Data:

Articole naționale

Administraţia Trump a anunţat luni că va reduce plățile din programul federal de ajutor alimentar SNAP (Supplemental Nutrition Assistance Program), de care beneficiază aproximativ 42 de milioane de americani. Măsura este cauzată de blocajul bugetar de la nivel federal, care durează de o lună și a epuizat fondurile disponibile.

Guvernul va utiliza 4,65 miliarde de dolari dintr-un fond de urgenţă pentru a acoperi plățile din luna noiembrie, sumă care va acoperi aproximativ 50% din necesarul gospodăriilor eligibile, potrivit unui oficial al Departamentului Agriculturii.

Decizia vine după o hotărâre emisă de un judecător federal din Providence, care a ordonat Executivului să folosească fonduri de urgenţă pentru a asigura continuarea programului SNAP.

Disputa asupra bugetului federal rămâne nerezolvată. Democraţii şi republicanii se acuză reciproc pentru impasul politic ce a provocat blocajul.

Preşedintele Donald Trump a declarat vineri că este pregătit să deblocheze fondurile dacă instanţa îi va permite acest lucru, afirmând că „nu vrea ca americanilor să le fie foame”. În replică, liderul minorităţii democrate din Camera Reprezentanţilor, Hakeem Jeffries, l-a acuzat pe Trump şi pe Partidul Republican de „instrumentalizarea foamei” celor afectaţi.

spot_img
spot_img

Ultimele articole