AcasăPoliticăCseke Attila: „Am preluat Ministerul Dezvoltării cu datorii, dar dezvoltarea nu se...

Cseke Attila: „Am preluat Ministerul Dezvoltării cu datorii, dar dezvoltarea nu se oprește”

Data:

Articole naționale

UDMR, prin ministrul Cseke Attila, a preluat conducerea Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației într-un moment financiar critic. Potrivit oficialului, datoriile acumulate la momentul preluării mandatului se ridică la 6,3 miliarde de lei, o situație care a dus la încetinirea sau oprirea unor investiții esențiale pentru dezvoltarea României.

În pofida acestui context dificil, ministrul a subliniat că „dezvoltarea nu se oprește” și că prioritatea absolută este achitarea datoriilor restante.

Datorii masive și măsuri de urgență

Cseke Attila a declarat că neplata facturilor pentru lucrările finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) reprezintă un risc major pentru România. Facturile neplătite, în valoare de 1,7 miliarde de lei, vor fi tratate cu prioritate pentru a evita pierderea fondurilor europene.

În plus, facturi de 3,6 miliarde de lei din cadrul Programului Național de Investiții „Anghel Saligny” și Programului Național de Dezvoltare Locală (PNDL) sunt restante, iar ministrul a anunțat că lucrările pentru infrastructura de apă, canalizare și gaze vor beneficia de prioritate la plată.

Guvernul a adoptat astăzi o Ordonanță de Urgență, cunoscută sub numele de „trenuleț”, care include măsuri propuse de Ministerul Dezvoltării pentru redresarea situației financiare și continuarea investițiilor. „Trebuie să vorbim sincer despre situație: am preluat ministerul cu datorii, dar vom plăti facturile. Eu cred în nevoia de dezvoltare, pentru că este motorul economiei!”, a subliniat ministrul.

Prioritizare și transparență, promisiunile ministrului Cseke Attila

Pentru a gestiona eficient fondurile disponibile, Cseke Attila a anunțat că Ministerul va implementa un sistem de prioritizare a investițiilor. În cadrul Companiei Naționale de Investiții, proiectele aflate într-un stadiu avansat de execuție vor avea prioritate la finanțare, astfel încât să fie finalizate cât mai rapid. De asemenea, până la achitarea datoriilor actuale, ministerul nu va accepta noi cereri de plată pentru programele Anghel Saligny și PNDL.

„Scopul nostru este să plătim facturile pentru lucrările efectuate deja și să asigurăm continuarea investițiilor. Vom avea o prioritizare la plata investițiilor. Oferim transparență și predictibilitate atât autorităților locale, cât și antreprenorilor”, a precizat ministrul.

spot_img
spot_img

Ultimele articole